Close

Co w przypadku dzielności gospodarczej nazywamy przychodem oraz w którym momencie on powstaje?

W naukach ekonomicznych istnieje dużo pojęć a jednym z nich jest choćby przychód. Jest to oczywiście całkowita ilość sprzedanych towarów, dóbr i świadczonych usług netto (bez podatku VAT) w danym okresie rozliczeniowym.
To musi wiedzieć każdy biznesmen.

przychody

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak prawidłowe ustalanie tego, co przedstawia przychód w firmie oraz kiedy faktycznie on jest tworzony, jest strategiczną kwestią do prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodzi naturalnie o rzetelne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla sprecyzowania – dochodem są przychody zmniejszone o koszty ich nabywania. Innymi słowy, jeśli prowadzimy firmę utrzymującą ogrody to pieniądze, które przeznaczyliśmy na benzynę do kosiarki stanowią koszt uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, właściciel firmy, który nie tylko zna, ale także stosuje się to tej reguły, nie musi się niczego obawiać podczas możliwej kontroli pracownika (Jesteś zainteresowany rozwojową pracą? Zobacz oferty: work service praca operator cnc wrocław) Urzędu Skarbowego. W przypadku firmy jej dochód to, jak to było stwierdzone wcześniej, wielkość sprzedanych usług albo produktów, natomiast moment jego uzyskania to dzień wydania towaru lub wykonania danej usługi.
etykietki z przecenami

Źródło: freepik.com
W praktyce jednak czasami zdarza się tak, że biznesmen otrzymuje zapłatę z wyprzedzeniem lub opóźnieniem. Podatek od dochodów trzeba jednak płacić regularnie co miesiąc lub co kwartał, niezależnie od dnia faktycznego otrzymania zapłaty. Z tego też powodu bardzo istotne jest to, aby bez błędów umieć przeliczyć wartość podatku za określony okres rozliczeniowy.

Artykuł 14 (ustęp 1 ustawy o PIT) mówi, że przychody z prowadzonej firmy, to kwoty należne, nawet jeżeli przedsiębiorca w rzeczywistości dotąd nie otrzymał zapłaty za sprzedane towary lub wykonane świadczenia.
© 2023 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.