Close

Co w przypadku dzielności gospodarczej nazywamy przychodem oraz w którym momencie on powstaje?

W naukach ekonomicznych istnieje dużo pojęć a jednym z nich jest choćby przychód. Jest to oczywiście całkowita ilość sprzedanych towarów, dóbr i świadczonych usług netto (bez podatku VAT) w danym okresie rozliczeniowym.
To musi wiedzieć każdy biznesmen.

przychody

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak prawidłowe ustalanie tego, co przedstawia przychód w firmie oraz kiedy faktycznie on jest tworzony, jest strategiczną kwestią do prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodzi naturalnie o rzetelne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla sprecyzowania – dochodem są przychody zmniejszone o koszty ich nabywania. Innymi słowy, jeśli prowadzimy firmę utrzymującą ogrody to pieniądze, które przeznaczyliśmy na benzynę do kosiarki stanowią koszt uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, właściciel firmy, który nie tylko zna, ale także stosuje się to tej reguły, nie musi się niczego obawiać podczas możliwej kontroli pracownika Urzędu Skarbowego. W przypadku firmy jej dochód to, jak to było stwierdzone wcześniej, wielkość sprzedanych usług albo produktów, natomiast moment jego uzyskania to dzień wydania towaru lub (zobacz oferta) wykonania danej usługi.
etykietki z przecenami

Źródło: freepik.com

W praktyce jednak czasami zdarza się tak, że biznesmen otrzymuje zapłatę z wyprzedzeniem lub opóźnieniem. Podatek od dochodów trzeba jednak płacić regularnie co miesiąc lub co kwartał, niezależnie od dnia faktycznego otrzymania zapłaty. Z tego też powodu bardzo istotne jest to, aby bez błędów umieć przeliczyć wartość podatku za określony okres rozliczeniowy.

Artykuł 14 (ustęp 1 ustawy o PIT) mówi, że przychody z prowadzonej firmy, to kwoty należne, nawet jeżeli przedsiębiorca w rzeczywistości dotąd nie otrzymał zapłaty za sprzedane towary lub wykonane świadczenia.
© 2020 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.