Close

Czy słuchana poprzez maleństwa muzyka poważna ma wpływ na rozwój inteligencji?

Każdy rodzic chce, jak najwspanialszej przyszłości dla swojego potomka. Aby rozwijać jego inteligencję już w okresie prenatalnym włączają maleństwu Requiem Mozarta i symfonie Beethovena. Pytane mamy podkreślają, że jest to podstawowy aspekt, który ma zapewnić dobre warunki rozwoju dla dziecka.

pianino

Autor: rhodesj
Źródło: http://www.flickr.com
Owe wiadomości, niekoniecznie mają jednak swoje potwierdzenie w doświadczeniach naukowych. Efekt Mozarta, jak mianowano zjawisko, w jakie uwierzyła znaczna grupa rodzicieli nie wpływa na zwiększenie inteligencji u dziecka.

W chwili narodzin w naszym mózgu istnieją miliardy komórek nerwowych (neuronów) i łączeń między nimi. W trakcie dorastania, poznawania świata i zdobywania nowych umiejętności, tych połączeń tworzy się coraz więcej i są coraz mocniejsze. Małe dziecko doznaje każdego dnia nowych sytuacji, które miewają duży wpływ na rozwój jego mózgu. Słuchana muzyka pomaga tworzyć i wzmocnić połączenia między neuronami bo nerwy, jakie współdziałają z ośrodkiem słuchu są wtedy pobudzane, abyśmy mogli coś słyszeć (link do strony). Muzyka jest impulsem, który wymusza aktywność mózgu, ponieważ są w nim receptory odpowiadające za odczuwanie i reagowanie na dźwięk.

Być może słyszeliście o tzw. „efekcie Mozarta”. Odkrył go naukowiec Alfred Tomatis, który używał muzykę do pracy z maluchami z zaburzeniami mowy i komunikacji. Badacz ów wykazał iż ucho jest narządem nie tylko do słuchania, a głównie organem, jaki naładowuje korę mózgową energią elektryczną. Owo pobudzanie kory mózgowej przez dźwięki niesie za sobą wiele bardzo dobrych dla człowieka przymiotów, jak polepszenie koncentracji uwagi, wzrost pomysłowości, poprawa pamięci, ułatwienie nauki czytania i pisania, podwyższenie motywacji.

słuchanie muzyki

Autor: RossinaBossioB
Uczeni udowodnili tylko, że słuchana muzyka poważna ulepsza rozumowanie przestrzenne (poznaj na stronie). Ale taki sam efekt, możemy uzyskać czytając potomkowi książeczkę, czy opowiadając bajeczki. Mózg pod działaniem aspektów zewnętrznych bywa pobudzany do pracy i jest mu prościej realizować polecenia wymagające wysiłku intelektualnego. Taki stan rzeczy bywa jednak chwilowy.

Czy po przeczytaniu tego artykułu masz chęć dowiedzieć się czegoś więcej na opisywane zagadnienie? Jeśli tak, to prześledź link (http://www.as2.com.pl/), ponieważ odnajdziesz tam świeże dane.

Nie można twierdzić oczywiście, ze nie warto puszczać dziecku muzyki poważnej, ale każdy rodzic powinien mieć dystans w swoich czynach i pamiętać, że na najlepszy rozwój dziecka wpływa ma wpływ miłość i wspólne zabawy.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.