Close

Jakie są obowiązki osoby pracującej na stanowisku głównego księgowego?

Osoba pracująca na stanowisku głównego księgowego jest w rzeczywistości jedną z najważniejszych osób pracujących w całej firmie, gdyż odpowiada ona m.in. za przedstawianie w sprawozdaniach wszystkich operacji pieniężnych zgodnie z przyjętymi regułami księgowości.
Funkcja tego typu osoby jak główna księgowa zmieniła się bardzo znacząco na przestrzeni poprzednich lat.

plakat

Autor: Mr Hicks46
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś od ludzi pracujących na tym stanowisku Pracodawcy wymagają tak bardzo dobrej znajomości zagadnień prawa skarbowego, jak i znacznie częściej dogłębnej wiedzy dotyczącej światowych standardów w odniesieniu do rachunkowości czy reguł rachunkowości zarządczej. W ramy obowiązków głównej księgowej wchodzi m.in. tworzenie sprawozdań według konkretnych standardów (przykładowo polska ustawa dotycząca rachunkowości, US GAAP czy IFRS). Odmiennym zadaniem jest odpowiedzialność za opracowywanie planu wszystkich kont zgodnie z wyznaczonymi standardami sprawozdawczymi, z prawem podatkowym czy wymogami kontrolnymi. Do jeszcze innych obowiązków głównego księgowego zalicza się również odpowiedzialność za procedurę potwierdzania sald z kontrahentami, inwentaryzację aktywów przedsiębiorstwa czy potwierdzanie rejestrów rachunkowych.

Kolejnym zadaniem głównej księgowej jest przygotowywanie dokładnych sprawozdań i raportów na potrzeby dyrekcji, instytucji zewnętrznych czy też banków. Kolejnym obowiązkiem jest nadzór organizacyjny i merytoryczny nad działem księgowości czy też nadzór nad prawidłowością wszelkich rozliczeń skarbowych.

Główna księgowa powinna posiadać przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego lub w spółce audytorskiej oraz musi posiadać znajomość polskiej ustawy dotyczącej rachunkowości.

Ciekawisz się tym działem? Czytaj więc dalej menedżer sprzedaży allegro o tym wątku w następnym tekście, który dla Ciebie stworzyliśmy. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba.

Musi mieć również znajomość międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i znajomość prawa skarbowego.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.