Kluczowe zagadnienia dla początkującego przedsiębiorcy. Co trzeba wiedzieć na początku?

Organizowanie zespołu najczęściej zajmuje kawałek czasu, zwłaszcza kiedy dopiero startujemy ze swoją działalnością i stawiamy pierwsze kroki. Jeśli sporo rzeczy możemy wykonać sami, to bardzo dobrze, natomiast sprawy rachunkowe, za które odpowiadamy, najlepiej będzie powierzyć komuś doświadczonemu, z właściwym wykształceniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie księgowości. Możemy dokonać wyboru spomiędzy 2 możliwości – zewnętrznego biura rachunkowego, lub księgowego na etacie.

Posiadanie wśród pracowników księgowego, który na bieżąco wprowadza do systemu i księguje faktury oraz drukuje faktury itp., jest szalenie wygodne z kilku powodów. Przede wszystkim przepływ informacji jest znacznie szybszy. Księgowy po prostu jest w przedsiębiorstwie i w każdym momencie może wspomóc zespół pomocą oraz radą.

Jeśli spodobał Ci się publikowany tekst, to z pewnością zainteresują Cię też przydatne teksty (https://www.pankawa.pl/), które odnajdziesz tutaj – one wciągną Cię zupełnie.

Księgowy doradztwo podatkowe zawiercie analizuje comiesięczne przychody i koszty, na bieżąco doradzi nam, czy warto przejść na liniowy podatek dochodowy, rozliczy kontrahentów, przygotuje dokumenty i rozmaite umowy (liniowy podatek dochodowy). Księgowa w miejscu pracy może równocześnie pełnić funkcję sekretariatu a także nadzorować naszą korespondencję. Co więcej przypilnuje wszystkich opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o kadry i płace itd..

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli nasz personel będzie używać prywatnych aut do celów służbowych, wtedy możemy refundować im koszty użytkowania prywatnych pojazdów. Rozliczać muszą się z faktycznie przebytych kilometrów, a dokument, który powinni stworzyć to ewidencja przebiegu pojazdu, którą prowadzi księgowa. Kilometrówka, a konkretnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej – w przypadku pracowników (czytaj więcej o wypełnianiu kilometrówki). Jednak w sytuacji, kiedy autem służbowym będziemy jeździć my sami, opłata za jeden km jest bardzo ważna, bo wydatki powiązane z jego używaniem możemy zaliczyć do kosztów firmy. Kilometrówka jest wtedy odejmowana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się zastanawiać, do kiedy PIT albo czy opłata ZUS poszła w terminie, możemy bez zbędnych czynności poświęcać się naszej pasji i realizować swoje założenia w przedsiębiorstwie, rozszerzając pole jej działalności i skupiając się na rozwoju .