Close

Który z podatków jest mniejszy, gdy wynajmujemy mieszkanie?

Podatki w Polsce są trochę skomplikowane. Można powiedzieć, iż właściwie płacimy je od czegokolwiek. Też posiadacz lokalu mieszkalnego najmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on aczkolwiek prawo wyboru formy opodatkowania, co wpływa na wysokość obciążenia. Jednakże takie prawo mają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu.

Księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% a także rozliczanie na podstawach ogólnych- stawki w wielkości 18% oraz 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, gdyż można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i w miarę niskie, nie zawsze jest optymalnym rodzajem opodatkowania.

Sprawdź bez wahania ten udostępniony (http://www.energopiast.pl/tlumiki-akustyczne/) wpis. Przedstawia on zbliżoną problematykę, zatem z pewnością także będzie według Ciebie ciekawy.

Otóż stawka 8,5% pozostaje jedynie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już znacznie większy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”. Polecamy mieszkania warszawa wilanów

mieszkania warszawa wilanów

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Co do opodatkowania na zasadach ogólnych to tu można odliczyć koszta uzyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, nakłady pieniężne na wyposażenie i umeblowanie, wynagrodzenie pośrednika czy też podatek od nieruchomości zachodniopomorskie. Podatek ten jest korzystny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły wydatki między innymi związane z odświeżeniem mieszkania.

Jeśli już zdecydujemy się na formę podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, winniśmy poinformować o tym wydarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy wpłaca się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania.
Źródło

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.