Close

Pierwsze mieszkanie – z „drugiej ręki” czy od dewelopera?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper, a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo powszechnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga głębszego przemyślenia oraz analizy własnych potrzeb i możliwości.

W niniejszym poradniku, postaramy się opisać wszystkim interesującym się kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Umiejscowienie inwestycji

Lokalizacja jest niewątpliwie jednym z najbardziej istotnych aspektów, na który zwracają uwagę osoby poszukujące własnego mieszkania. Jest to czynnik, w dużym zakresie warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości. Osiedla mieszkaniowe, budowane przez deweloperów () są często zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich mniejszą ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejsze natężenie ruchu, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy.Osobom zainteresowanym lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie wyjątków od wspomnianej reguły lub nabycie mieszkania z „drugiej ręki”. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką przyjdzie im za własne eM.

Stan ukończenia inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Często decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest jedynie na podstawie analizy przedstawionych wizualizacji budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby chcące kupić mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i minusach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.W tej kwestii dużą przewagę mają lokale z rynku wtórnego. Potencjalny nabywca może bez przeszkód obejrzeć mieszkanie, co na pewno da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości w znacznym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców. Decydując się na nabycie mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozbudowę miejscowej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do inwestycji firm deweloperskich, gdzie stan rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych wymagań jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu dużą przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego (). Deweloperzy zazwyczaj oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przebudowy mieszkania według sugestii nabywcy, co daje nabywcy możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb już w czasie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie posiadają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu lokalu na rynku wtórnym. Ponadto wywóz gruzu tychy mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, z uwagi na wykorzystaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niewykonalny. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, jeżeli kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi wziąć pod uwagę koszty wykończenia lokalu.
Kupując mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi również zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od wielkości miasta kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych czynników, wpływających na atrakcyjność mieszkania.

© 2023 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.