Close

Poznawaj pojęcia wiążące się z prowadzeniem działalności biznesowej, żeby wiedzieć, jak stosować je w swej firmie

Bycie właścicielem przedsiębiorstwa zobowiązuje do znajomości różnorodnych pojęć i przepisów wiążących się z prawem i podatkami. Zapewnia to wiele pożytku, gdyż dzięki lepszej znajomości ustaw i przepisów, można liczyć na różnorakie udogodnienia i ulgi. Czasem zdarza się jednak tak, że dla przedsiębiorcy pewne hasła okazują się niejasne oraz nie potrafi wykorzystać okazji, przed jakimi znajduje jego zakład.

franczyza

Autor: Nowa Farmacja
Źródło: http://www.nowafarmacja.com.pl/
Czym jest skala podatkowa?

Każdy człowiek okazuje się świadom, co to są podatki, jak również, że musi się je opłacać. Mało która osoba mimo wszystko zagłębia się w sekrety podatkowe i ma świadomość, czym jest chociażby skala podatkowa, a pojecie to ma wielkie znaczenie dla wysokości podatku, jaki trzeba będzie zapłacić. Skala podatkowa jest niczym odmiennym, jak wzorem wedle jakiego obliczana jest wysokość podatku od dochodu, jaki uzyska się w określonym roku podatkowym. Skala podatkowa dzielona bywa progami podatkowymi, które określają, którą stawkę podatkową uiści płatnik – więcej w temacie.

Jak sporządzić fakturę vat?

Faktura vat jest rodzajem rachunku poświadczającego dokonaną transakcję sprzedaży towaru lub wypełniania usług, jest ona wystawiana przez podatników podatku Vat – sprawdź tu. Sposób wystawiania faktury i skanowanie faktur vatowskiej normują specjalne przepisy, które wyraźnie wymieniają, co powinno znajdować się na takim dokumencie. Na fakturze vat musi być zamieszczona informacja o dokonanej transakcji, jej data, jak także ceny jednostkowe, wartości bez podatku, stawka podatku i wartość z uwzględnieniem podatku. Na dokumencie muszą znaleźć się także informacje o wystawiającym fakturę i kliencie. Dokument bywa wystawiony w co najmniej dwóch egzemplarzach, oryginał zazwyczaj otrzymuje kontrahent, choć coraz częściej brak rozróżnienia na kopię oraz oryginał.

pieniądze

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa franczyzowa – czy to się opłaca?

W niektórych przypadkach przedsiębiorcy decydują się na podpisanie umowy franczyzowej – więcej szczegółów. Ten model umowy często bywa stosowany w przypadku obiektów handlowych i gastronomicznych, gdy to franczyzobiorca korzysta z logo, receptur, jak także różnych informacji tyczących prowadzenia działalności. Z tytułu korzystania z franczyzy trzeba ponosić opłaty franczyzowe oraz licencyjne, z kolei calutki zysk pozostaje w ręku franczyzobiorcy. W czasie zawierania takiej umowy, trzeba szczegółowo omówić wszystkie detale oraz upewnić się, że jest ona dla przedsiębiorcy korzystna.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.