Close

Starasz się o nową pracę? Sprawdź , jakie możliwości dają ci dane rodzaje umów

W chwili, gdy staramy się o nowe zatrudnienie, znajdujemy przed wymogiem podpisania istotnych dokumentów, w tym umowy, w oparciu o którą będziemy wypełniać powierzone zadania. Warto już wcześniej posprawdzać, czym charakteryzują się dane umowy i jakie korzyści możemy z nich wyciągnąć.

Umowa o pracę – ciągle najpopularniejsza

Umowa o pracę jest zaliczana do powszechnie stosowanych umów ujmujących obowiązki zatrudniającego oraz podwładnego. W jej zapisie znajdziemy kluczowe szczegóły dotyczące podejmowanego zatrudnienia, jak chociażby wysokość wynagrodzenia, ilość godzin pracy, czy zajmowane stanowisko robocze – zapoznaj się ze wzorem umowy o pracę z omówieniem. Umowę o pracę podpisuje się na czas próbny, określony lub nieokreślony. Forma umowy ma wielkie znaczenie dla pracownika i pracodawcy, gdyż reguluje istotne zagadnienia, na przykład zakres okresu wypowiedzenia. Przed podpisaniem umowy o pracę, należy się z dokumentem wyjątkowo dokładnie zapoznać.

Kontrakt menedżerski – co to jest?

menedżer

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Coraz częściej można zetknąć się także z określeniem kontraktu menedżerskiego, jednak dla szerokiego grona osób jest ono zupełnie niejasne. Kontrakt menedżerski staje się jedną z form zatrudnienia, jednak nie dotyczy go kodeks pracy, a osobom wykonującym swe obowiązku na podstawie takiego kontraktu nie przysługują świadczenia charakterystyczne dla umowy o pracę, zatem przykładowo urlopy. Kontrakty menedżerskie przeważnie są nawiązywane na wysokim szczeblu zawodowym. Zarząd przedsiębiorstwa poleca administrowanie swoją jednostką biznesową określonej osobie, a ona wypełnia swoje zadania w oparciu o ustalenia ujęte w kontrakcie. W kontrakcie znajdziemy zapis regulujący wysokość pensji, jak też zadania zlecone pracownikowi.

Umowa licencyjna – jak ją rozumieć?

Czasem mają miejsce sytuacje, gdy na zlecenie pracodawcy wykonuje się jakiś wytwór oddawany na podstawie umowy licencyjnej. Bywa tak choćby w momencie tworzenia programów komputerowych, pisania utworów i innych projektów.

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie interesujący oraz masz ochotę poznać więcej informacji na przedstawiany temat, to została opublikowana oryginalna treść, którą dobrze jest zobaczyć.

W sytuacji, kiedy nie chce się przenosić praw własności do swojego tworu na rzecz firmy lub zleceniodawcy, można podpisać z nim umowę licencyjną. Wedle jej ustaleń licencjobiorca otrzymuje jedynie licencję na wykorzystanie określonego wyrobu na czas zapisany w umowie. Umowy licencyjne dzielą się na wyłączne i niewyłączne Więcej szczegółów na stronie poradnik.wfirma.pl/.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.