Close

W jaki sposób przedsiębiorcy rozliczać mogą wykorzystywanie prywatnych pojazdów do firmowych celów.

Używanie pojazdów prywatnych do celów firmowych obwarowane jest odpowiednimi regulacjami. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy mają dwie możliwości żeby to legalnie zrobić, to znaczy albo wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych, lub też jeździć samochodem prywatnym, a wszelkie rozliczać przy pomocy kilometrówki.

Ta właśnie ewidencja jest wymagana w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy będzie rozliczany samochód skup aut powypadkowych poznań prywatny pracowników, przedsiębiorcy czy używany w oparciu o umowę użyczenia albo najmu. Lecz od 1 kwietnia 2014 roku obowiązek ten posiadają również wszyscy podatnicy, którzy będą chcieli rozliczać VAT w pełnej wysokości od wydatków na eksploatację i zakup. Wówczas kilometrówka prowadzona być musi w takim celu, żeby mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem pojazdu, tym samym wykluczając korzystanie z niego do celów prywatnych. Przepisy szczegółowo precyzują, w jakiej wysokości i na jakich zasadach można będzie odliczyć koszty związane z pojazdem, zależne to jest między innymi od liczby przejechanych pojazdem kilometrów – program do ewidencji przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma

Autor: Junta de Andalucía
Źródło: http://www.flickr.com

Ewidencja kilometrówki nie jest jakąś skomplikowaną rzeczą, ponieważ przepisy w tym obszarze są w miarę czytelne i zrozumiałe. Prowadzić ją można w sposób ręczny, a można się również wspomagać informatycznymi narzędziami. Dostępnych jest bowiem wiele różnych programów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, jakie mogą pomóc w prowadzeniu wszystkiego. Ewidencja przebiegu pojazdu program ułatwi w pierwszej kolejności zapis wszystkich przejazdów i dokonywanych wydatków, oraz automatyczne obliczanie w oparciu o to kosztów dla księgowości – pod tym adresem szybko uzyskasz pomoc. Często takie programy mają wręcz możliwość integracji z systemami księgowymi, przez co odpada konieczność ręcznego przepisywania wszystkiego.

Jedną z istotniejszych funkcjonalności, jaką powinien mieć taki program, jest możliwość tworzenia raportów wydatków i przebiegów. Pożądane też by było, jeśli miałby on automatyczne pobieranie wszystkich stawek, dzięki czemu nie będzie trzeba o tym pamiętać, jeśli ulegną zmianie.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.