Close

W jakich sytuacjach zawierana jest umowa faktoringu oraz jakiej osobie może ona pomóc?

Zachowanie tzw. płynności finansowej to sprawa niezwykle istotna dla wszystkich m.in. podmiotów gospodarczych. W niektórych wypadkach nie zapłacenie w odpowiednim czasie jakiejś opiewającej na znaczną kwotę faktury mogłoby doprowadzić nawet do plajty oraz zamknięcia spółki.

Co można wykonać, żeby utrzymać wspomnianą płynność? Dla przykładu wtedy, gdy pewien dostawca otrzymał już zapłatę, ale nie oddał produktu? W takich sytuacjach można wykorzystywać tak zwany faktoring. Jest to wykup przez podmiot, który świadczy taką usługę (jest on nazywany faktorem) tzw. nie przeterminowanych wierzytelności zakładów, jakie w takiej okoliczności nazywane są jako faktoranci. Zobowiązania te są przynależne do firmy, która jest dłużnikiem. W usłudze faktoringu występują zatem trzy strony. Faktor wypłaca faktorantowi od 80 do 100 procent zobowiązań wykupionej faktury za dany towar czy przeprowadzoną na rzecz odbiorcy usługę. Warto jednak wspomnieć, że za usługę faktoringu faktor pobiera wyznaczoną prowizję.http://lexperts.pl/specjalizacje/prawo-karne-skarbowe/ (więcej na ten temat tutaj)W rzeczywistości więc to nie faktorant a podmiot wykupujący fakturę musi oczekiwać na jej opłacenie przez dłużnika.
psycholog

Źródło: flickr.com
Wspomniany faktoring to usługa, jaka jest przeprowadzana dla spółek lub organizacji, które wystawiają faktury z odroczonym czasem zapłaty. Żeby móc korzystać z takiej usługi należy uprzednio podpisać z faktorem odpowiednią umowę.

Jest ona zawierana na okres nieokreślony, co stanowi przewagę nad przykładowo umowami kredytowymi, które przeważnie podpisywane są na ustalony wyżej przedział czasu. Nie ma więc potrzeby cyklicznego odnawiania umowy co np. 365 dni. Następną zaletą takiej usługi jest możliwość szybkiego podpisania umowy faktoringu.
© 2023 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.