
Wspaniała muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w domostwie, w karczmie, umila życie a również sprawia wesołość swym zabawnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a również w karczmach i niektórych domach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano również zespół 3 gęśli i basów, ale stwierdzono ciche brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, temu odrzucono ów skład. Niejednokrotnie podczas występów prymista wymienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przeważnie na weselach można napotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. To – odpowiednie części do instrumentów smyczkowych – też się przydaje.
Podoba Ci się tego rodzaju wpis? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw ten link – ta witryna także z pewnością przypadnie Ci do gustu!
Nie raz składy kapel zostają wzmocnione na potrzeby estradowe (wykorzystują to: odpowiednie wzmacniacze do gitar), w w jakich grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi polot muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od najwcześniejszych lat nauczają się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej poważany jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od niego i jego indywidualności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On z reguły dobiera skład „muzyki”. Zresztą, w dawniejszej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.