Close

Podobno każdemu przynależy się odszkodowanie za wypadek podczas pracy, ale nie jest to takie oczywiste. Sprawdź czemu tak jest

Pamiętaj, iż może się wydarzyć, że nie otrzymasz odszkodowania za wypadek przy pracy, jak przyczyną wypadku było udowodnione, rozmyślne lub będące skutkiem rażącego zaniedbania, naruszenie przepisów mających zastosowanie do ochrony życia i zdrowia. To oznacza, że nie otrzymasz żadnych pieniędzy, jeżeli wypadek miał miejsce z twojej winy, zrobiłeś coś całkowicie niezgodnego z BHP i przyjętymi normami.

polecana Kancelaria Doradztwa Biznesowego Doradca24.eu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dodatkowo, jak nie posiadasz umowy o pracę, a uległeś takiemu zdarzeniu twoja sytuacja jest trudniejsza. Co nie oznacza, iż nie masz żadnych szans na odszkodowanie. Są wypadki traktowane na równi z wypadkiem przy pracy, w drodze do oraz z pracy a także przy pracy rolniczej, również jak nie jesteś formalnie zatrudnionym na stałe, tylko współpracownikiem firmy. Jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, najistotniejsze to błyskawicznie powiadomić o tym przełożonego. Ale tylko wtedy jak twój stan zdrowia na to pozwala. Powinniśmy jednocześnie złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub płatnika składek.

Poszkodowany pracownik powinien między innymi opisać okoliczności wypadku, któremu uległ, zdefiniować w jaki sposób został poszkodowany, podać świadków zdarzenia a także dołączyć opinię lekarza. Te dokumenty medyczne są zbierane po wypadku. Musisz przede wszystkim opowiedzieć lekarzowi, jak to się stało, że doszło do nieszczęśliwego zdarzenia i jakie były jego skutki. Lekarz (przejdź na stronę i zapoznaj się z zakresem usług – podologia gliwice) przebada cię, określi diagnozę i wyda niezbędne zaświadczenie w kilku egzemplarzach. Jeden z takich egzemplarzy powinieneś koniecznie zachować dla siebie. Wypełniony wniosek przekazujesz płatnikowi składek. ZUS będzie od niego wymagał różnorodnych dokumentów, m.in. wniosek określający typ świadczenia.

Złamana noga

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
To rzeczywiście może wydawać się skomplikowane, lecz zawsze możesz poprosić o wsparcie w wypełnieniu wszystkich dokumentów pracownika oddziału ZUS, w jakim będziesz przedkładać wniosek o odszkodowanie. Kiedy ulegniesz wypadkowi przy pracy, nie wpadaj w panikę i pamiętaj, iż to tak naprawdę twój pracodawca musi zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoich pracowników i ich jak najszybszy powrót do zdrowia. Większą ilość informacji odnajdziesz w centralach firm zajmujących się tymi zagadnieniami, jak odszkodowania w Lublinie – Doradca24.eu – Kancelaria Doradztwa Biznesowego.
© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.