Close

Powrót z zagranicy a związane z tym kwestie podatkowe

Dziś sporo ludzi wybiera pracę poza granicami naszej ojczyzny. Wszelkie podmioty pracujące za granicami naszego kraju są zobowiązane opłacać podatek od dochodu jednakowo jak to wygląda w naszym kraju. Nie wszyscy jednak krajanie po reemigracji z obczyzny ubiegają się o należny się im zwrot podatku z zagranicy w razie zaistniałej nadpłaty. Częstokroć wypływa to z przyczyny z nieświadomości. A podług przepisów o zwrot nadpłaty możemy się starać także po przyjeździe do własnego państwa. Mało tego mamy na to 4 lata!

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna takową szansę mają także rodacy powracający z Zielonych Wysp. W jaki sposób można z owego przepisu skorzystać? Starania o zwrot podatku z Irlandii powinno się począć od wystąpienia Revenue o wystawienie dokumentu P21 – Balancing Statement, czyli rozliczenia skarbowego za poprzedni rok podatkowy (czytaj pod adresem . Ubiegając się o zwrot nadpłaconego podatku za w bieżącym okresie rozliczeniowym należy wypełnić wniosek P 50 jaki można pozyskać ze strony www Revenue.

Dokumentami jakie powinniśmy oprócz tego posiadać są P45 jak też P60 względnie tak zwanymi Statement of Earnings od każdego pracodawcy. Kiedy takowych nie mamy winno się przedłożyć payslipy wymieniające precyzyjne adresy naszych chlebodawców.

Zobacz ten intrygujący artykuł i odkryj więcej tu (https://ewadia.pl/). Zapewne nie pożałujesz. Nie czekaj ani chwili! Zrób to w tym momencie!

W kwestionariuszu P 50 zaś podajemy albo własny numer konta kont bankowego gdy jest to rachunek rozliczeniowy w banku irlandzkim. Jeśli takowego rachunku nie posiadamy, podajemy nasz krajowy adres pod który zostanie przesłany blankiet czekowy możliwy do zrealizowania w polskim banku. Wielkość możliwego zwrotu nadpłaty podatku zależy przede wszystkim od sytuacji indywidualnej oraz od przysługujących się starającemu ulg skarbowych.

Wysokość pobranych zaliczek na poczet podatków uwidoczniona jest w kwestionariuszu P 45 jaki każdy pracownik odbiera po zakończeniu pracy (więcej w tym temacie). Kwota o której mówimy jest uwidoczniona na w/w formularzu w komórce „tax deducted”. Pojawiło się na rynku usługowym nie mało firm trudniących się pomaganiem reemigrantom w odzyskaniu wspomnianej sumy. Kiedy nie mamy dość wolnego czasu bądź też zapału by zająć się tą rzeczą samemu, możemy wówczas powierzyć wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy podobnej firmie. W czasie doboru akuratnej firmy powinno się sugerować się ilością jej wcześniejszych interesantów również ich rekomendacjami i sprawdzić konkretną firmę usługową w lokalnej Izbie Rozrachunkowej.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.