Close

Sposób na jesienną nudę

Stajemy się społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest niezbędne. Przygnębiające nieco stwierdzenie, ponieważ człowiek wychowany tylko przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Związek? Otóż czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Telewizja hamuje samodzielne myślenie. Wszystko mamy wyłożone na tacy: scenerię, mimikę. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu możemy wykazać się fantazja i kreatywnością. Sami obsadzamy role i dopasowujemy tło. Poszczególna scena powstaje w naszej głowie.

Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Historie opowiedziane przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem.

Czy masz kłopot ze znalezieniem fascynujących danych na omawiany wątek? Jeśli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść (https://www.studiotanca.pl/nauka-tanca-latino-online/), a z pewnością się nie zawiedziesz.

Och, tak łatwo jest włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest głównie obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku.
Zwróćmy jednak uwagę na przedstawicieli najstarszego pokolenia. Zaobserwujemy zdecydowane różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają wolny czas przed telewizorem a tymi, którzy czytają książki.
Alternatywą dla książek są audiobooki (fonopolis.pl/wiedzmin-sezon-burz), przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku jest wymagana podzielność uwagi. Nie musimy posiadać dobrego światła, okularów czy wolnych dłoni dowertowania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi być skupiona nasza uwaga. Jazda samochodem w zakorkowanej ulicy, jogging, sprzątanie – w każdej z tych sytuacji audiobook spisze się bardzo dobrze.
Gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, interesują nas również dźwięki otoczenia i muzyka, wybierzmy słuchowiska. Malowniczo skomponowane słuchowisko (fonopolis.pl ) zachwyci nas klimatem i wciągnie równie mocno, co książka.

Chociaż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi interesującą propozycję, zwłaszcza dla osób zapracowanych tym samym mających problem ze znalezieniem wolnego czasu na dobrą lekturę.
© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.