Close

Kolejny rok, więc czas na deklarację podatkową. Czy orientujesz się, jak wypełnić PIT? Pamiętasz jak to się robi? Może potrzebna Ci pomoc?

Niby każdego roku robimy to samo – składamy pit. Niby zdajemy sobie sprawę jak to robić, bo jest to całkiem proste i regularne. jednak, jak przychodzi co do czego, to po raz kolejny mamy problemy. Powstaje więc pytanie, który pit jest od czego, jaki pit powinniśmy złożyć. Dowiedz się tego jeszcze raz, żeby pit 2015 nie był kłopotem, a został normalną czynnością.

rozliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogo dokładnie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego większość osób pracujących na etacie, ale też ludzie zatrudnieni na podstawie innych sposobów pracy – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie ale też osoby indywidualne, które zajmują się swoimi dziećmi. Takie szanse skutkują zazwyczaj wysokim zwrotem podatku (portal podatkowy). Na co przyda nam się PIT-37? Umożliwia odjęcie różnych dostępnych ulg podatkowych. Najczęściej wybierane z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Możliwe jest także odciągnąć ulgę rehabilitacyjną a także darowizny, które zostaną przeznaczone na cele użyteczności publicznej. Warto również przypomnieć o ulgach otrzymanych na zasadzie tak określanych praw nabytych. Może to być na przykład ulga na mieszkanie.

formularze

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 uzupełniamy, gdy rozliczamy się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Taką deklarację składa się we wcześniejszym terminie niż inne PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku (pit 37). Komu przysłuży się PIT-28? Dla osób które prowadza indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących wspomnianą działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla otrzymujących przychody z różnorodnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). W tej kategorii można wyszczególnić wiele różnych tego typu umów. Wszystkie one zaliczają się do rozliczania zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Trzeba jednak uważać! Nie powinny one być w tym samym czasie zawierane w ramach własnej działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 deklarują ci, którzy w roku 2012 otrzymywali zarobki obarczone opodatkowaniem według skali podatkowej (18-32%) (pit online). Załatwiane jest to bez udziału płatnika, co oznacza, że tego typu podatnicy sami będą zmuszeni obliczyć zaliczki na podatek czy należność podatku do zapłaty.

Ciekawe fakty o tym obszarze tematycznym zdobędziesz w różnorodnych serwisach, lecz znacząca witryna (http://kasprowy.pl/hotel/atrakcje/animacje-dla-dzieci) jest jedynie jedna! Sprawdź nas!

W momencie, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, koniecznym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.

© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.