Close

Składamy deklarację PIT – co dobrze by było wiedzieć

Dla kogo blankiet PIT 36? Blankiet PIT 36 kierowany jest do owych podatników, którzy w roku 2014 prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Obejmuje ona także działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych przy użyciu skali podatkowej. Osiągane przychody pochodzić mogą również z dzierżawy.

rozliczenie PIT

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogo blankiet PIT 37? Najpopularniejszym drukiem jest PIT 37, formularz wypełniany przez ogromne rzesze pracowników polskich przedsiębiorstw jak też rencistów i emerytów. Udokumentowane przychody pochodzić mogą tylko ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, od których płatnicy brali zaliczki na podatek dochodowy. Chodzi zatem o: uposażenia ze stosunku pracy, emerytury czy renty krajowe, stypendia, umowy o dzieło. W zeznaniu podatnik wykazuje dochody z wybranych źródeł, dobierając opcję sposobu rozliczenia: indywidualnie, wespół z małżonkiem, bądź w sposób założony dla osób w pojedynkę wychowujących pociechy. Deklaracja ta nie jest dla Ciebie, jeśli rachujesz pozarolniczą działalność gospodarczą ewentualnie działy specjalne produkcji rolniczej. W nich sam jesteś odpowiedzialny za obliczenie a także zapłatę należnego podatku dochodowego.

Jeśli osiągasz przychody opodatkowane według skali tak z pośrednictwem płatnika (np. umowa o pracę), jak także bez pośrednictwa płatnika (pit 28). Dodanie przychodów małoletnich.

Popatrz – przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kolejne hiperłącze do źródła (http://pfnuer.de/pl). Tam wyszukasz dużo rzetelnych wątków na ten temat.

Deklaracja dotyczy osób, które do własnych dochodów nie doliczają przychodów małoletnich dzieci. Dodanie może następować tak przy opodatkowaniu indywidualnym, przy łącznym rozliczeniu, jak i rozliczeniu jako osoba w pojedynkę wychowująca dzieci. Doliczać nie możemy jednakże przychodów małoletnich z zatrudnienia, stypendiów oraz dochodów z obiektów oddanych im do swobodnego użytku. Wtenczas w dalszym ciągu możesz się opodatkować w PIT 37, z kolei małoletni dostarczy osobistą deklarację, jaką sygnować powinien jego rodzic lub opiekun.

Dla kogo druk PIT 38? PIT 38 określony jest dla osób, jakie w 2014 roku uzyskały dochody z kapitałów pieniężnych czy z udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Rozliczają się za pomocą tegoż druku także ci, którzy wznieśli udziały w spółdzielniach w zamian za udział niepieniężny w innej postaci niż firma lub jego zorganizowana część.
© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.