Close

Składanie deklaracji podatkowej, czyli o czym pamiętać przy formularzu PIT?

Koniec lutego oznacza czas nadsyłania przez właścicieli firm deklaracji podatkowych za miniony rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i mailowe przypominając sobie wszystkie legalne umowy, na których pracowaliśmy w ubiegłym roku. Dla wielu podatników rozliczania się z urzędami skarbowymi wciąż należą do ostatecznej konieczności, zwłaszcza za sprawą skomplikowanych wyliczeń w tabelkach formularzy pit. Na co zwracać uwagę, by rozliczenie stało się formalnością?

rozliczenie

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji stałej umowy i odbywania stosunku pracy na stałej umowie, co przeważa wśród osób starszym stażem, wszelkie dywagacje w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu w formularzu. Przy kilku odrębnych zawodach, o różnej formie zatrudnienia (o pracę, zlecenie) musimy wyczekać ostatniego formularza pit 11 od pracodawcy i zsumować poszczególne wersy i kolumny z przychodami także zaliczkami pobranymi. Istotne by obliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jedynego pracodawcę, były zweryfikowane kilka razy, najlepiej przez specjalistę od księgowości lub pewny program do przeliczania zwrotów z podatków.

W przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, także pozarolniczej, będziemy rozliczali się arkuszem Pit 36 – . Wszystkie zyski i straty osiągnięte za rok podatkowy za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez pracowników formularz pit 37. Serwisy zajmujące się księgowością i rozrachunkiem rocznym przygotowują klientom wszystkie niezbędne formularze, rozpatrujące np. dochody z sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych.

Nie wystarcza Ci ten zwięzły artykuł opublikowany w tym serwisie? Nie przejmuj się i sprawdź więcej jak zwiększyć odszkodowanie w tym miejscu, przeczytasz tam dodatkowe informacje.

Inny formularz

księgowość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

wypełnią osoby dostające zasiłki w ramach ubezpieczenia społecznego (Pit-3), inny arkusz jest dla płatników, którzy pobierają zaliczki od właścicieli (Pit-4R) formularze dostępne m.in. na tej stronie.

Przy rozliczeniu podatkowym nie można pozwolić sobie na choćby mały błąd. Najmniejsza różnica kwotowa, obojętnie czy na korzyść własną czy urzędu skarbowego, przyczynia się do zahamowania procedury wypłaty należytego zwrotu. Przy wzięciu pod uwagę czasu potrzebnego na taką informację, czy ponowne składanie i oczekiwanie, zaliczkę zobaczymy na rachunkach po dwóch, trzech miesiącach od czasu złożenia deklaracji. Mając jakiekolwiek wątpliwości radźmy się zatem fachowców lub osób, które z rozrachunkiem za ubiegły rok podatkowy nie mają problemów.
© 2024 Blog muzyczny, porady dla fanów muzyki - manowar.pl | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.